Wynajem Osuszaczy powietrza
Wynajem Osuszaczy powietrza
Wynajem Nagrzewnic
Wynajem Nagrzewnic
Wynajem Wentylatorów
Wynajem Wentylatorów
Wynajem Klimatyzatorów
Wynajem Klimatyzatorów
Bezpłatna dostawa
Brak kaucji
Konkurencyjne ceny
Pomiary wilgotności

Blog

Dlaczego na oknach skrapla się woda?

03.02.2024

Jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego Twoje okna często pokrywają się wilgocią, nie jesteś sam. Zjawisko to jest powszechne, szczególnie w okresie chłodniejszych miesięcy, i ma swoje naukowe wyjaśnienie. Dlaczego więc wilgoć gromadzi się na powierzchni okien i co możesz zrobić, aby temu zapobiec?

Pochodzenie wilgoci

Wilgoć na oknach pochodzi z kilku różnych źródeł, ale głównym czynnikiem jest różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz a na zewnątrz pomieszczenia. Kiedy ciepłe, wilgotne powietrze wnika do chłodniejszego pomieszczenia, temperatura na powierzchni okien spada poniżej punktu rosy, co powoduje, że para wodna zawarta w powietrzu kondensuje się na szkle.

Wilgotność względna

Innym ważnym czynnikiem jest wilgotność względna powietrza. Wilgotne powietrze ma większą zdolność do przechowywania pary wodnej niż suche powietrze. Gdy wilgotność powietrza jest wysoka, większa ilość pary wodnej może skondensować się na zimnych powierzchniach, takich jak okna.

Izolacja termiczna

Stan izolacji termicznej Twoich okien również odgrywa istotną rolę w kwestii wilgotności. Starsze lub mniej wydajne okna mogą przepuszczać więcej zimnego powietrza z zewnątrz, co zwiększa ryzyko kondensacji. Dobrej jakości okna z podwójnymi lub potrójnymi szybami oraz odpowiednio zainstalowane uszczelki mogą pomóc w zmniejszeniu tego problemu.

SZUKASZ WSPARCIA W ZAKRESIE WILGOCI W BUDYNKU?

Zapraszamy do kontaktu! Tel. 695 144 011

Jak temu zapobiec?

Istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć ilość wilgoci na oknach:

  1. Popraw izolację termiczną: Zainwestuj w lepsze okna lub ulepsz izolację istniejących okien, aby zmniejszyć przepływ zimnego powietrza.
  2. Używaj wentylacji: Regularne wietrzenie pomieszczeń może pomóc w redukcji wilgoci. Otwieraj okna na kilka minut kilka razy dziennie, aby wymienić wilgotne powietrze wewnątrz na suchsze powietrze z zewnątrz.
  3. Ogrzewaj pomieszczenie: Podgrzewanie pomieszczenia może zmniejszyć różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, co zmniejszy ryzyko kondensacji.
  4. Użyj osuszacza wilgoci: Urządzenia te absorbują nadmiar wilgoci z powietrza, pomagając utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.
  5. Zainstaluj osłony przeciwsłoneczne: Chroniąc okna przed bezpośrednim działaniem słońca w ciągu dnia, możesz zmniejszyć ryzyko kondensacji poprzez utrzymanie bardziej stabilnej temperatury na ich powierzchni.

Rozumienie przyczyn wilgoci na oknach może pomóc Ci w skuteczniejszym zapobieganiu temu zjawisku. Wybierając odpowiednie rozwiązania, możesz cieszyć się suchymi oknami i komfortowym środowiskiem w swoim domu każdego ranka.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji pn-sob 8-20
Zadzwoń! tel. 695 144 011
lub napisz na poniższy adres
e-mail biuro@rentalpoint.pl

Oferta wypożyczalni więcej