Wynajem Osuszaczy powietrza
Wynajem Osuszaczy powietrza
Wynajem Nagrzewnic
Wynajem Nagrzewnic
Wynajem Wentylatorów
Wynajem Wentylatorów
Wynajem Klimatyzatorów
Wynajem Klimatyzatorów
Bezpłatna dostawa
Brak kaucji
Konkurencyjne ceny
Pomiary wilgotności

Blog

Metody osuszania budynków

13.12.2019

Osuszanie pomieszczeń jest procesem polegającym na znaczącym zmniejszeniu ilości pary wodnej, która zawarta jest w powietrzu poprzez zastosowanie specjalistycznych urządzeń.

Popularne metody osuszania

 • Osuszanie kondensacyjne – obniżenie temperatury powietrza poniżej punktu rosy, co powoduje wykraplanie się wody. Zjawisko to można zaobserwować po wyjęciu zimnego napoju z lodówki. Wtedy opakowanie zaczyna pokrywać się rosą. Dzieje się tak dlatego, ponieważ temperatura powietrza będącego w bezpośredniej bliskości opakowania zaczyna spadać poniżej temperatury punktu rosy. Metoda ta stosowana jest w naszych osuszaczach kondensacyjnych.
 • Osuszanie sorpcyjne – pochłanianie lub wiązanie pary wodnej przez substancje higroskopijne. Jest ona powszechnie stosowana w postaci woreczków wypełnionych sorbentami w postaci kryształków lub kulek umieszczanych np. w obudowach komputerów, w opakowaniach produktów wrażliwych na wilgoć.
 • Osuszania podczerwienią - polega na podnoszeniu temperatury fragmentów konstrukcji budynku co wpływa na przyśpieszenie oddawania wilgoci do powietrza. Urządzenia oparte o technologię podczerwieni wymagają wsparcia osuszaczem powietrza.

Praktyka w dziedzinie osuszania

 • Ogrzewanie i wentylacja – najczęściej stosowana metoda osuszania pomieszczeń, jednak jest ona mało skuteczna i nieekonomiczna.
 • Osuszanie kondensacyjne – polega na wykropleniu pary wodnej z powietrza, jest to metoda bardziej skuteczna i ekonomiczna od ogrzewania połączonego z wentylacją.
 • Osuszanie sorpcyjne (adsorpcyjne i absorpcyjne) – polega na usunięciu wody z powietrza poprzez pochłanianie wilgoci i odprowadzanie na zewnątrz budynku.

W zależności od sposobu pracy rozróżnia się osuszanie

 • W obiegu zamkniętym gdy nie zachodzi wymiana osuszanego powietrza z powietrzem zewnętrznym, np. osuszanie pomieszczeń osuszaczem kondensacyjnym.
 • W obiegu otwartym gdy zachodzi częściowa lub całościowa wymiana objętości osuszanego powietrza z powietrzem zewnętrznym, stosowane głównie w systemach klimatyzacyjnych.

Ważne terminy z zakresu osuszania

 • Punkt rosy – jest to temperatura, przy której z powietrza o oznaczonej temperaturze wyjściowej i określonej wilgotności, następuje wytrącanie się kropel wody. W momencie gdy powietrze jest w 100% nasycone nie jest w stanie pochłaniać więcej wilgoci, a dalsze obniżenie temperatury spowoduje wykraplanie się wody na powierzchniach o temperaturze zbliżonej do tej, w jakiej następuje nasycenie 100%.
 • Kondensacja pary wodnej – jest to przejście pary wodnej zawartej w powietrzu ze stanu gazowego w ciekły (wykraplanie, skraplanie) lub stały (szronienie, resublimacja).
  Substancja higroskopijna – może to być roztwór wodny chlorku wapnia i chlorku magnezu, roztwór chlorku litu, żel krzemionkowy (silikażel), chlorek potasowy, aktywowane aluminium, chlorek wapnia, sole chlorku litu i bromku litu.
Jesteśmy do Twojej dyspozycji pn-sob 8-20
Zadzwoń! tel. 695 144 011
lub napisz na poniższy adres
e-mail biuro@rentalpoint.pl

Oferta wypożyczalni więcej